top of page

Reference účastníků z minulých běhů:

 

Reference účastníků I. modulu 06/2016

 

"Kurz předčil má očekávání. Získala jsem spoustu informací a rad, jak změnit sebe sama, abych byla šťastná v životě a cítila se ve společnosti jako "JÁ". Parta lidí skvělá, užila jsem si to, těším se na pokračování a na změny nejen mé, ale nás všech. Díky, Jaromíre :-)!"

Alena

 

"Jsem šťastná, že jsem se pro tento kurz rozhodla. Moc mi to pomohlo, když jsem dostala konkrétní návody, jak se chovat v situacích, které neumím řešit. Zjistila jsem, jak je těžké pak změnit svoje formulace a jsem ráda, že jsem si to mohla zkusit "nanečisto" v bezpečném prostředí. Mám za sebou tři krásné dny s úžasnými, otevřenými lidmi, v příjemném prostředí, s velmi laskavým lektorem. Myslím, že by takovýto kurz měl absolvovat každý z nás. Odjíždím s osvobozující myšlenkou: "Můj životní úkol je být v souladu sám se sebou." Díky Jaromíre.

P.S. Ani jsem netušila, že se při tom tak nachechtám:-)."

Martina

 

"Kurz mi nabídl prostor prožít mnoho chvil sama v sobě a pro sebe. Byl to čas uvolnění, nápadů a zrcadlení v bezpečném prostředí, kde se vlastní trapnost měnila v salvy smíchu a radosti. Děkuji všem za účast a sobě za rozhodnutí přijet."

Bára

 

"Co mi to dalo? Dalo mi to uvědomění, že mohu dělat a říkat věci jinak. Že se nemusím stydět za svoje emoce a že je mohu dokonce vyslovovat. Dalo mi to uvědomění, že je dobré nad komunikací přemýšlet a to jsem si mohl i vyzkoušet. Jsem rád, že jsem byl součástí tohoto výcviku, který mě posunul dál v zájmu o mě. Děkuji."

Roman (Karel, Robert, Tomáš, Milan)

 

"3-denní kurz byl pro mě cenný v tom, že byl velmi intenzivní, nebyl prostor na únik zpátky do "reálného světa". Přínosem byla parta fajn lidí, se kterými jsme si užili spoustu vtipných scének při nacvičování asertivného chování. Byly to chvíle, kdy člověk nemusel být v pozoru a mohl být uvolněný. Rozhodně tento kurz doporučuji těm, kdo se rozhodli být sám sebou a kdo  chce na sobě pracovat. DĚKUJI ZA VÝBORNOU ZKUŠENOST, JAROMÍRE."

Veronika

 

"Kurz naplnil mé očekávání ve všem. Mám jasné pomůcky, jak se chovat v situacích, které jsem neuměl řešit a jsem obohacen o nové informace. Jaromír dokázal vytvořit bezpečnou skupinu, ve které jsem se cítil dobře a rád pojedu na další kurz. Všem zúčastněným děkuji."

Vašek

 

"Na kurz jsem jela "náhodou". Bez velkých očekávání. S pouhou zvědavostí a těším se na změnu, na nové informace. Rozjezd byl normální. Později jsem se přistihla, že mě to baví a že já se bavím. A ještě navíc, že se mi to bude hodit v životě. A už teď se těším, jak nové poznatky uvedu v praxi. Celý kurz byl veden nenásilnou formou, dokonce jsem s lehkostí a dobrovolně zvládala i úkoly :-). Velký posun do života, naděje, že to jde, vděčnost, že jsem potkala někoho,

kdo mi s tím pomohl. Děkuji."

Monika

 

Reference účastníků I. modulu 10/2015

"Výcvik "Cestou k sobě - asertivita I. modul" ve mě zanechal hlubokou stopu, a to naprosto pozitivní. Došlo ke změně mého pohledu na lidi a na interakci s nimi. Když jsem se na výcvik přihlašoval, měl jsem takovou představu, že půjde o pouhý trénink asertivních dovedností. To byla ale pouze malá část toho čeho se mi dostalo. To hlavní, co mě oslovilo a překvapilo, byl důraz kladený na respekt vůči sobě samému, ale také k druhým lidem, přímost a čistota postoje k nim a k sobě, tedy vlastně základ, na který pak ony asertivní dovednosti navazují a bez nichž se neobjedou. Právě tento základ je z mého pohledu nezbytný pro efektivní každodení aplikaci asertivního přístupu, bez něj by nácvik asertivních dovedností pozbyl smyslu. Aplikaci toho co jsem na výcviku získal v běžném životě prověří čas a moje vlastní odhodlání a vůle, ale udělám všechno proto, abych z toho, co jsem za dané tři dny poznal, pochopil a dostal, ztratil co nejméně. Moc si toho vážím a má to pro mě obrovskou cenu. Děkuji Jaromíre, stálo to za to.
Měj se hezky a na "dvojku" se těším, počítej se mnou na 120%".

Robert

 

"Na kurz 1. Modul "cestou k sobě" jsem jela spíše ze zvědavosti. Vždycky jsem si myslela, že jsem asertivní dost a v podstatě se v tomto ohledu nemám co učit. Jela jsem strávit pěkný víkend v klidu a příjemném prostředí s lidmi, které (některé) znám a mám je ráda.

Bylo neuvěřitelné, jak skvělá parta lidí se zde vytvořila, i přesto, že na volnou zábavu bylo minimum času, jelikož jsme se opravdu moc učili.

Lektor, kterého jsem znala už dříve, se nám snažil předat něco, o čem vím, že on sám žije. Nejednalo se tedy o prázdné řeči a nesmyslné poučky.

Vše, co jsem se zde naučila a dozvěděla, je pro mne přínosem. Jsem si vědoma toho, že nelze vše změnit lusknutím prstů a musí se na tom pracovat, ale vše má dokonalý smysl.

Naučit se neplýtvat svou energií, tam, kde to nemá smysl a umět si lidi zařadit, kam patří, to už jsem uměla po víkendu...naučit se odmítat tak, aby člověk někoho zbytečně neranil, to chce trénovat, ale vše je dokonale vymyšleno a na tomto kurzu předáno, jako dokonalý návod.

A co bylo nejdůležitější, je důraz na 1.osobu. Naučit se být JÁ na prvním místě a brát na JÁ ohledy a hýčkat se!

Všem,kteří se rozhodují, zda jet, bych poradila určitě "ANO". Kurz je nabízen za velmi přijatelnou cenu, když si představím, že to je investice do mé osoby. Nehledě na to, že na trhu takový kurz takto levně nekoupíte. A zde máte záruku, že lektor sám žije, to co předává.

Už se moc těším na II. Modul.

Děkuji všem, kdo se účastnili a obohatili mě. Nejvíce děkuji Jaromírovi (lektor), který ví, co dělá a myslím, že to dělá opravdu správně. S láskou, citem, spravedlností, nenásilnou formou a dostatečným odstupem ukazuje novou cestu životem, všem, kteří o to stojí."

Martina

 

Reference účastníků II. modulu 04/2016

Ačkoliv si myslíme, že umíme s ostatními (slušně) mluvit, po tomto kurzu zjistíte, že to není pravda. Já zjistila, že neumím používat EMOCE ve slovech...říct druhému „JSEM NAŠTVANÁ, CÍTÍM SE POD PSA“, také to, že přebíráme za druhé ZODPOVĚDNOST za jejich pocity (činy) – zákon padajícího hovna nebo-li „každý dobrý skutek budiž po zásluze potrestán“... Co se týče komunikace RODIČ-DÍTĚ, to mi dalo MOC!!! hlavně odpovědi a pochopení (vcítění), co se v mých dětech asi odehrává a naději, že to jde dělat i jinak – komunikovat s dětmi. Asertivita v partnerství a sex. vztazích: Díky kurzu jsem pochopila, že žádná otázka není hloupá! Mám právo říct si svoje potřeby a to není sobectví. Můžu se vykašlat na předsudky nejen mé, ale i ostatních lidí. Naučila jsem se přemýšlet, než něco (slovo, JED) vypustím z pusy. To jak se cítím ve vztahu ovlivním jen já! Beru si to jako svoji ZODPOVĚDNOST za sebe. To jak se cítí partner, mě zajímá, ale není to MŮJ PROBLÉM. Monika

 

Modul „CESTOU K SOBĚ“ pro mě byl dalším posunem na mé životní cestě. Mít návod na to, jak efektivně komunikovat s autoritou, dětmi nebo partnerem, je jako mít poklad. Celý život jsme obklopeni mýty, které tyto oblasti provázejí. U některých mýtů je jasné, že jsou hloupost, ale některé jsem brala, že tak jsou. Tento víkend jsem pochopila, že mýty mohou fungovat, ale pouze tehdy, když je mi v nich dobře a když je chci přijmout za své. Což většinou nejde a vím, že se jimi nebudu trápit. Nejcenější zkušenost mám v tom, jak musím zformulovat „CO CHCI“. Často mluvíme o věcech obecně a neumíme být konkrétní, někdy nám to ani nedojde. Já jsem zde dostala návod, jak se věci dají říkat jasně, stručně a s ohledem na to, jak se v té situaci cítím. Neříkám, že vše chápu a umím, ale znám návod a teď se s ním budu učit pracovat. Velké díky všem, kteří se nebáli otevřít se a podělit se o zkušenosti, protože mě tím velice obohatili a posunuli. Díky Jaromírovi za to, jaký je, za jeho otevřenost, laskavé jednání a příklady ze života. Přesně na něm je vidět, že to co říká, také žije – a to je největší DŮKAZ: „FUNGUJE TO“. Díky. Martina

 

Pro mě opět skvělý zážitek. Krásně strávený víkend s milými lidmi. Důležitá pro mě byla rekapitulace z min. kurzu. Co to se mnou udělalo, jak se v nové roli cítím, nové poznatky? Uvědomila jsem si, jak málo ujišťuji své blízké o tom, jak moc je mám ráda - pro mě jedno z nedůležitějších. Další důležitá věc – nebrat zodpovědnost za jejich chyby. Asertivita v manželství – velká pomoc při komunikaci s partnerem. „Uvědomit si, co chci já!“ Prolomit tabu. A doufám, že si požádám o zvýšení platu!:-). Děkuji ti, Jaromíre. Marie

 

Prodloužený víkend v krásném prostředí mi umožnil zamyslet se nad tím, co se mnou provedl „teror výchovy ke slušnosti“ v dětských letech. Ocenila jsem možnost vyzkoušet si asertivní reakce v roli autority a jak se ve stejné situaci cítí dítě nebo podřízený. Modelově jsem dostala náhled i na mé osobní problémy a tipy na příčiny a možnosti řešení. To vše v bezpečném a příjemném prostředí, kde vládla dobrá nálada a humor. Děkuji. Daniela

 

Stejně jako na první modul, i na druhý modul „Cestou k sobě“ jsem přijížděl s očekáváním něčeho jiného, než s čím jsem odjížděl, i když tentokrát tento rozpor nebyl díky tomu, že se jednalo o navazující kurz a věděl jsem tak částečně do čeho jdu, tak výrazný.  Myslel jsem, že půjde o pouhou revizi a prohloubení znalostí a přístupů a nácvik dovedností z „jednotky“. A toho se mi samozřejmě dostalo, ale zdaleka ne pouze to. Co jsem navíc získal byly (a tady bych chtěl zdůraznit, že plně dobrovolně) sdílené příklady ostatních účastníků, na kterých se mohla teorie přelít do neocenitelné modelové praxe. Kurz „Cestou k sobě, II. modul“ mi také díky výše zmíněnému přiměl přemýšlet o osobní svobodě a zodpovědnosti a to jak mojí, tak ostatních lidí. Rozhodně jsem nedostal žádné laciné odpovědi, ty nikdy nestojí za nic. Byla mi ukázána cesta, struktura jak si vzít zpět můj život, je jen na mě zda po této cestě půjdu. A za to lektorovi děkuji a každému, kdo přemýšlí o tom, že by se tohoto kurzu mohl zúčastnit, řeknu jen „jeďte, protože to stojí za to“. Jediná výtka patří v porovnání s „jednotkou“ mírnému docházení dechu ke konci kurzu, ztráta struktury. Pozitiva ale rozhodně drtivě převažují, nelituji ani náhodou, že jsem se zúčastnil, a těším se na přislíbené víkendové setkání na podzim. Robert

 

Je dobré se zastavit v kolotoči všedních dní a věnovat 3 neobyčejné dny sama sobě v kruhu důvěry a sdílení. Díky těmto dnům jsem mohla reflektovat vztah k autoritám, zvědomit si svoje role v životě, připravit se na nové a odvézt si asertivní balíček výbavy pro život. Děkuji Kateřina

 

Uvědomila jsem si, jak je nesmírně důležitá komunikace. Pocházím z rodiny, kde se nekomunikovalo, kde byly hlavně příkazy, zákazy...Dále se mi otevřely oči, protože jsem si uvědomila své vlastní nedostatky, chyby, které jsem dělala ve vztahu (který už skončil) a zároveň se teď můžu díky novým znalostem (komun. technikám) vyhnout chybám, které jsem dříve dělala. Téma Rodič/dítě bylo pro mě nesmírně důležité. Téma sexualita byla pro mě nesmírně zajímavá... Doma se o ní nemluvilo - „tabu téma“. Díky rozchodu vím, jak je to téma důležité, jak je důležité o tom mluvit. Seminář byl skvělý, poučný, vyhovovali mi naše rozhovory, na kterém jsme si vyzkoušeli nové techniky. Skvělý lektor, skvělá skupina lidí, skvělé společné večery a díky smíchu jsem si i prodloužila život. Těším se na víkendovku. Adriana

 a další reference zkráceně a heslovitě::-)

 

Vážím si víc sám sebe a dokážu se za to ocenit.

Cítím se sebevědomější, osvobodil jsem se od obav, že se svým jednáním musím zodpovídat druhým.

Přestala jsem prožívat pocity viny za své chyby a nedostatky.

Naučil jsem se vnímat potřeby druhých, ale hlavně rozumět těm svým.

Umím pěstovat vztahy, které jsou pro mne důležité.

Jsem šťastnější, přestal jsem druhým zbytečně vysvětlovat a obhajovat se.

Nepřenáším zodpovědnost za sebe na jiné lidi.

Přestala jsem se bát svých chyb.

Naučila jsem se odmítnout, co nechci a cítím se dobře.

Přestala jsem se snažit být dokonalá.

Přestal jsem druhým zbytečně vysvětlovat a obhajovat se. d

PETRA VOSTARKOVÁ

KATEŘINA  SLABOVÁ

JAROMÍR  BASLER

IVAN  ÚLEHLA

 

psychoterapie

vzdělávání

supervize

koučink

 

 

bottom of page